Časté dotazy (FAQ)

1) Jak je to s parkováním auta v přístavu?

Parkování auta mají naši zákazníci k dispozici zdarma přímo v oploceném areálu přístavu Jachthaven Eendracht v Heegu. Vždy pro 1 – 2 auta, podle toho, na jakou loď přijíždí.

Podobně je parkování zákazníků zajištěno i u holandských provozovatelů půjčoven, jejichž lodě nabízíme.

2) Jak je to s poplatky za mosty a plavební komory?

Dříve byl průjezd lodí pod zdvihacími mosty při jejich zdvižení téměř ve všech případech zpoplatněn. Nyní v souvislosti s podporou rozvoje turistického ruchu je zase průjezd pod zdvihacími mosty většinou bez poplatků. Pokud se platí, mějte připraveny drobné mince, většinou se výše poplatku pohybuje mezi 1 a 2 EURY.

Co se týká plavebních komor, těch je v oblasti Fríska poměrně málo a nejčastěji se s nimi setkáte při vjezdu z moře do vnitrozemí či výjezdu z vnitrozemí na moře. Vzhledem k tomu, že tyto aktivity jsou lodím z půjčoven zakázány, budete tohoto poplatku „ušetřeni“. Pokud již při svém lodním putování po kanálech narazíte ve vnitrozemí na plavební komoru, v drtivé většině bude otevřená a vy jí volně proplujete, neboť se uvádí do provozu jen při vyšších stavech vody. A když už bude v provozu, tak zaplatíte přímo její obsluze. Částka se pohybuje přibližně kolem 2 EUR.

3) Jak se platí za mosty?

Poplatek za mosty se nejčastěji platí do dřeváku. Je to jedna z velkých atrakcí při plavbě po holandských kanálech. V okamžiku vašeho průjezdu pod mostem k vám jeho obsluha zhoupne malovaný dřevák na provázku a vy do něj vhodíte příslušnou částku v mincích. Potřebná částka je vždy napsána někde na pilíři či poblíž, vždy ale tak, abyste ji pohodlně zjistili přímo z lodě. Mějte po ruce vždy dostatek drobných mincí různých hodnot, neboť obsluha nevrací! Z takového způsobu placení nemusíte mít vůbec strach, nakonec zjistíte, že je to velmi praktické a pohodlné a zejména vaše děti se budou na každý zpoplatněný most velice těšit.